Norrmejerier dubbelt nominerade i Guldägget

Norrmejerier dubbelt nominerade i Guldägget

Norrland fortsätter att kamma hem priser och utmärkelser i reklam- sammanhang. Efter framgångarna för Norrlands Guld har turen kommit Norrmejerier och bärdrycken JOKK, vars humoristiska reklamfilmer nu blivit nominerade till reklambranschens stora tävling Guldägget.

- Norrland står för något sunt och äkta som säljer i hela Sverige. Det är en viktig del av våra framgångar för JOKK och många av våra andra varumärken, säger Johan Nylund, Chef Riksmarknad på Norrmejerier.

Norrmejerier är även nominerade inom kategorin Tidningsannonsering för sportnutritions- varumärket Gainomax, som tidigare vunnit 75-Wattaren för effektiv marknadsföring av återhämtningsdrycken Gainomax Recovery. Reklambyrå för JOKK och Gainomax är Saatchi & Saatchi.

De senaste JOKK-filmerna har fått mycket uppmärksamhet både nationellt och internationellt. Bland annat har mer än 38 000 personer tittat på filmerna på Youtube och gett dem 4,5 i betyg av 5,0 möjliga.
- JOKK bärdryck tillverkas på äkta bär som växer fritt i vildmarken. Bären kan vara mycket svåra att plocka, något vi med hjälp av ett humoristiskt anslag i filmerna ville lyfta fram och det verkar som att många har tyckt om innehållet, säger Anna-Karin Nilsson, Brand Manager JOKK.

Fakta Guldägget
Den tredje april går den 47:e upplagan av Guldäggsgalan av stapeln. I tävlingen koras årets mest nyskapande reklam. JOKK nominerades som ett av tio bidrag i kategorin film. Gainomax nominerades i print, en annons för Gainomax Energy Bar. Av totalt 1340 bidrag har 115 blivit nominerade.

För mer information – kontakta:
Johan Nylund, Chef Riksmarknad
Tel: 070-226 13 57. johan.nylund@norrmejerier.se

Anna-Karin Nilsson, Brand Manager JOKK
Tel: 070-595 53 58, annakarin.nilsson@norrmejerier.se

För mer information, besök även www.gainomax.com eller www.jokk.se, där även filmerna ligger.

Om Norrmejerier: Norrmejerier Ek. Förening är norrlänningarnas mejeri. Vi förädlar årligen ca 185 miljoner kg norrländsk mjölk på våra mejerier i Umeå, Luleå och Burträsk till högklassiga mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost. Vi äger också unika varumärken som Västerbottensost®, Verum®, Gainomax® och JOKK® bärdryck. Norrmejerier ägs av ca 900 bönder i Norrbotten, Västerbotten och Västernorrland, sysselsätter ca 450 årsanställda och omsätter ca 1,6 miljarder kronor per år.