Förstärker hälsan med bär

Förstärker hälsan med bär

Norrmejerier och det världsomspännande bioteknikföretag Chr Hansen, har träffat ett nytt samarbetsavtal avseende hälsosamma antioxidanter från vilda bär, för användning i en rad livsmedel, med drycker som start. Norrmejerier har under många år handlat mejerikulturer från Chr Hansen, men genom det nya avtalet bereder man nu tillsammans ny mark.

Norrmejerier är en viktig aktör på den Skandinaviska mejerimarknaden, med ett antal starka varumärken. Ett av dessa är bärdrycken JOKK, med bär från norra Europas vildmark.

- Bären blev startpunkten för samarbetet mellan Norrmejerier och Chr Hansen. Norrmejerier som har ett eget bärpresseri för att kunna garantera högsta kvalitet på slutprodukten, samtidigt som Chr Hansen har ett stort tekniska kunnande när det gäller utvinning av antioxidanter kombinerad med en bred bas av forskning och utveckling inom området samt också expertkunskap på dessa och liknande applikationer. Sammantaget en mycket stark plattform för utveckling av nya produkter med högre värde; förklarar Sami Sassi, affärsutvecklingschef på Phytonutriens, Chr. Hansen.

Lingon (Vaccinium vitis-idaea), Blåbär (Vaccinium myrtillus) och Tranbär (Vaccinium oxycoccus) blir först ut, men efterhand kommer fler produkter. Samarbetet kommer att betyda att båda företagens nuvarande verksamheter utvecklas ytterligare.

- Konsumenten av idag är starkt inriktad på hälsa och villig att testa nya produkter. Bär har en naturligt hälsosam profil. Hälsosamma bärantioxidanter i koncentrerad form från Chr. Hansen kan förenkla, när man vill skapa nya nyttiga produkter; säger Anna-Karin Karlsson, chef för Marknad & Innovation hos Norrmejerier.

Naturens egna produkter
Chr.Hansens NutriPhyTM innehåller aktiva antioxidanter och naturliga karotenoider. Hälsotillsatserna är naturprodukter som är noggrant utvalda för sina naturligt goda egenskaper för hälsa och välbefinnande. Dom finns naturligt i ett stort antal frukter och grönsaker.

För ytterligare information kontakta:
Anna-Karin Karlsson, Chef Marknad & Innovation, Norrmejerier
Tel: 090-18 28 56
Mobil: 070-676 53 38
E-post: annakarin.karlsson@norrmejerier.se

Sami Sassi, Business Development Manager, Phytonutrients, Chr. Hansen
Tel: +45 4574 7377
Mobil: +45 2249 5206
E-post: dksas@chr-hansen.com

Om Norrmejerier: Norrmejerier är en ekonomisk förening som ägs av c:a 900 bönder i Norrbotten och Västerbotten. Företaget har 480 årsanställda på sju orter och omsätter 1,5 miljarder kronor per år. Vi förädlar årligen 190 miljoner kg mjölk till fil-, grädde-, smör-, ost- och mjölkprodukter för Norrland. Dessutom äger och marknadsför Norrmejerier de rikstäckande varumärkena Västerbottensost®, Verum®, Gainomax® och JOKK®.

Om Chr. Hansen: Chr. Hansen är ett världsomspännande bioteknikföretag som tillverkar ingredienser för mejeriindustrin, närings- och hälsopreparat samt näringstillskott för djurfoderproduktion. Baserat på omfattande forskning, arbetar Chr. Hansen med kvalitetsförbättring av mat- och hälsotillskott för människor över hela värden. Företaget är världsledande leverantör av kulturer, probiotika, enzymer, färgämnen, smakämnen och kryddor som används i mat och dryck, läkemedel, kosttillskott och jordbruksprodukter. Mer information om företaget hittar du på www.chr-hansen.com